Część zadłużonych osób, nie mogąc wyjść z problemów finansowych, próbuje ukryć część majątku zagrożonego egzekucją komorniczą, albo sprzedać go. Jednak ze względu na obowiązujące przepisy takie działania są niezwykle ryzykowne. Oszukiwanie wierzycieli i komornika może skutkować ograniczeniem wolności nawet na parę lat. Według komorników i radców prawnych spora ilość dłużników wiedząc o swojej niewypłacalności, pozbywa się rzeczy materialnych lub chowa cenne przedmioty. Jednak takie postępowanie rzadko kończy się sukcesem, a dowiedzenie się o takich czynnościach przez komornika może skończyć się dużymi kłopotami dla dłużnika. Krajowe przepisy są bardzo restrykcyjne. O problemach, jakie mogą zaistnieć, powinny również wiedzieć osoby, które kupują przedmioty dłużnika, który w sekrecie sprzedaje swój dorobek życia. Właśnie tego rodzaju przeprowadzone transakcje mogą zostać unieważnione na wniosek wierzyciela. Wówczas osoba, która kupiła przedmioty od dłużnika, także nie uniknie egzekucji komorniczej.

Jak oszukać komornika?

Pierwszym sposobem jest przeniesienie własności. Dłużnik przez swoje życie przeważnie miał czas, aby zgromadzić własne przedmioty o jakiejś wartości, które mogłyby zostać zajęte przez komornika16.pl. Takie rzeczy mogące ulec egzekucji komorniczej to przede wszystkim:

  • pojazdy
  • sprzęt komputerowy
  • sprzęt RTV i AGD
  • biżuteria
  • nieruchomości

Dłużnik bardzo często, aby uniknąć utraty swojego mienia, przepisuje cenne przedmioty na osoby najbliższe albo przyjaciół. Komornik wówczas nie ma prawa do zajęcia elementów majątku, które należą do innych osób, a nie jest na nie wystawiony tytuł wykonawczy. Jednak jeśli komornik będzie miał jasne podstawy, aby myśleć, że majątek dłużnika został jedynie ukryty przed zajęciem, wówczas zostanie to zgłoszone zarówno do wierzyciela, jak i sądu. Nie istnieje idealna metoda na to, jak oszukać komornika.

Przeniesienie swojego konta do innego kraju

Komornik, wykorzystując system OGNIVO może ustalić nasze konto, jednak istnieją na świecie banki, których nie da się w tym systemie znaleźć. Jednak, aby móc skorzystać z takiej opcji, należy mieć jakieś środki finansowe, które schowaliśmy stosując jeden ze sposobów. Bank bez komornika da się odnaleźć za granicą naszego kraju. Osoby niemające rodziny, zazwyczaj wyjeżdżają i znajdują pracę poza terenem naszego kraju. Jednak nie jest to idealna metoda, aby pozbyć się raz na zawsze komornika. Wierzyciel może bowiem starać się o tak zwany europejski tytuł wykonawczy, za pomocą którego może nas ścigać, gdziekolwiek się nie znajdziemy. Przez jakiś czas, może nam się zdawać, iż udało się nam pozbyć się komornika i całego postępowania egzekucyjnego. Jednak w niektórych przypadkach bardzo szybko dojdzie do zajęcia konta zagranicznego. Wówczas zostaniemy bez żadnych środków do życia. Nie poleca się wybrania właśnie takiego rozwiązania tego problemu.

Spółka cywilna

Nie musimy jej zakładać, wystarczy wynajęcie spółki cywilnej. Wynajmujemy ją na okres dla nas dogodny. Jest to rozwiązanie niemal natychmiastowe i bardzo proste. Wynajęcie oznacza otrzymanie do dyspozycji gotowej do działania spółki, jesteśmy jej pełnomocnikiem prawnym, możemy wówczas popisać umowę ze swoim pracodawcą. Będzie to wówczas zamiennik umowy zlecenia czy etatu. Nie musimy wtedy szukać nowej pracy czy stanowiska, wynagrodzenie, jakie otrzymujemy stanie się wynagrodzeniem spółki. Dzięki temu komornik nie będzie mógł pobierać części kwoty. Plusem jest to, że nasze wynagrodzenie zwiększy się, ponieważ pracodawca nie będzie pokrywał kosztów ZUS-u, płacić za urlop, chorobowe, czy odprowadzać podatków. Zyskamy wynagrodzenie wyższe nawet o 40 procent od teraźniejszego a dodatkowo na tym zaoszczędzi swoje pieniądze. To idealny rodzaj zatrudnienia dla wszystkich pracodawców, często stosowana do osób pracujących na etacie. Dzięki temu będzie nam łatwiej znaleźć pracę, a uzyskane dodatkowo pieniądze będzie można wpłacić na pokrycie kosztów wynajmu spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Kolejnym sposobem, z jakiego korzystają Polacy, aby uniknąć komornika jest założenie własnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to bardzo proste i dodatkowo możemy skorzystać z pomocy profesjonalnych firm. Dzięki tej formie prowadzenia działalności, spółka ma odrębną osobowość prawną zdolności kredytowej, możemy wówczas zaciągnąć na nią kredyty albo leasingować pojazdy.

Alimenty od dłużnika

Czasem stosowaną metodą na oszukanie komornika, jest rozwód z partnerem i stworzenie umowy alimentacyjnej na poczet byłego małżonka albo dzieci. Alimenty bowiem zawsze są pierwszymi zobowiązaniami, jakie trzeba pokryć. Wówczas dłużnik zyskuje większą kwotę bezpieczną od działań egzekucyjnych. Jeśli alimenty będą bardzo wysokie, komornik nie będzie mógł potrącić z konta żadnych pieniędzy. Należy jednak pamiętać, iż możemy zostać ukarani z tytułu złamania prawa z Kodeksu karnego. Jest to bardzo ryzykowna i niepolecana metoda.

Więcej na stronie: https://bialystok.sr.gov.pl/informacje/komornicy

Pozostaw komentarz